جست و جو در پرتال

معرفی مرکز مشاوره

معرفی مرکز مشاوره
    مرکز مشاوره وسلامت روان دانشجویی دانشکده از سال 1390 بصورت غیررسمی وبدون ساختار تشکیلاتی تحت نظارت مرکز مشاوره وراهنمایی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه خدمات روان شناختی ارایه می نمود تا اینکه بااستقلال دانشکده اداره مشاوره وسلامت روان دانشجویی نیز از مهرماه سال 1397  بصورت رسمی با ساختار تشکیلاتی تعریف شده فعالیت خود را آغاز نموده است.فلسفه وجود مرکز مشاوره اساسا براین فرض استوار است که همراه وهمگام با عرصه خدمات علمی وپژوهشی وبستر سازی وفراهم آوردن امکانات برای رشد وشکوفایی استعدادهای علمی وپژوهشی دانشجویان ،زمینه های ایجاد ، احیا و رشد وارتقای سلامت روانی ، اجتماعی ورفتاری دانشجویان را فراهم آورد.
در حال حاضر مرکز مشاوره دانشکده به عنوان واحدي مستقل و زير نظر معاونت فرهنگی ودانشجويي در ساختمان دانشکده ، پشت کتابخانه با کادری متشکل ازیک روان شناس رسمی آقا و یک روانشناس پاره وقت خانم در زمینه های مورد نیاز دانشجویان مانندحل مشکلات رفتاري، عاطفي، شناختي، تحصيلي، خانوادگي و مسائل مربوط به ازدواج،تصميم-گيري آگاهانه، عاقلانه و حسن انتخاب ،شناخت صحيح توانايي¬ها و مشکلات خود خدماتی به شرح زیر ارایه  می دهند.
الف – خدماتی که جنبه پيشگيری دارند:
-برگزاری سخنرانی توسط اساتيد محترم روانشناسی با تاکيد بر موضوعات مورد نياز دانشجويان.
- برگزاری کلاس ها و کارگاه های آموزشی کوتاه مدت  مانند : (آموزش مهارت های زندگی، آموزش های قبل از ازدواج، آموزش بهداشت روان)برای دانشجويان درجهت ارتقاء سلامت روان.
- انجام آزمون های روانشناختی در جهت کمک به شناخت بهتردانشجويان از خود.
- اجرای پژوهش هايي در زمينه مسايل و مشکلات روانشناختی دانشجويان.
ب- خدماتی که جنبه  درمانی دارند:
مشاوره تحصیلی:
مشاوران این مرکز، دانشجویان را در زمینه های تحصیلی از جمله توصیه های لازم جهت پیشگیری از افت تحصیلی، کسب نگرش های موثر پيرامون رشته های انتخابی، کمک به یک برنامه ریزی صحیح درسی جهت استفاده بهینه از وقت، آگاهی نسبت به شرایط انتقال به رشته های دیگر، مهمان شدن و همچنین روش های صحیح مطالعه و یادگیری راهنمایی می نماید.
-مشاوره خانوادگی - اجتماعی:
مشاوره خانوادگی در زمینه هایی از جمله دست یافتن به یک رابطه ی صحیح و سالم در محیط خانواده، تلاش برای رفع تعارض ها و مشکلات عاطفی در ارتباط با اعضای خانواده به حداقل رساندن اختلاف نظر مراجع با والدین در تصمیم گیری های متعدد برای زندگی آینده، احترام به والدین در جریان کسب استقلال، تسهیل روابط بین فردی و درک متقابل و ... فعالیت می نماید.
مشاوره اجتماعی در زمینه های چگونگی دست یافتن به سازگاری اجتماعی در محیط خانه، خوابگاه و دانشگاه برای رسیدن به یک امنیت روانی مناسب، طرز برخورد با کمرویی می باشد.
- مشاوره ازدواج:
آگاه نمودن فرد دانشجو به موقعیت و شرایط کنونی و بررسی آمادگی های اولیه ضروری برای یک ازدواج مناسب، بررسی و تجزیه و تحلیل معیارهای فرد برای انتخاب همسر مورد نظر و در صورت ضرورت و تمایل دانشجو هماهنگی و مشورت با خانواده وی جهت دست یافتن به یک ازدواج صحیح و سالم.
- مشاوره عاطفی – روانی:
تشخیص و چگونگی برخورد با استرس، اضطراب، افسردگی، وسواس، شخصیت، احساس حقارت و راه های مقابله و درمان آنها.
- روانسنجی و سنجش توانمندیهای یادگیری:
اجرای تست های هوش و شخصیت در صورت تشخیص و ضرورت روانشناس.
-    مشاوره اعتقادی و خانوادگی
-    خدمات روانپزشکی و دارو درمانی
-    خدمات مددکاری و رفع مشکلات اقتصادی
نحوه ارایه خدمات :
مشاوره فردي
از مهمترین وظایف اداره مشاوره تنظیم جلسات مشاوره فردي با افرادي است که می خواهند به صورت فردي و خصوصی با مشاور
صحبت نمایند.
راهنمایی و مشاوره گروهی
این اداره افرادي را که مایلند در خصوص یک موضوع به صورت گروهی با سایر افراد علاقمند که نیاز مشابه دارند ، تعامل داشته
باشند را در گروههاي کوچک قرار داده و خدمات و حمایتها را به صورت گروهی به آنان ارائه می نماید که در این زمینه می توان به
خودشناسی ، روشهاي صحیح مطالعه و شیوه هاي مقابله با اضطراب و ... اشاره کرد.

کلیه خدمات این مرکز به صورت رایگان بوده و محل آن در دانشکده  واقع در انتهای بلوار ولیعصر (عج) – روبروی میدان خشکبار می باشد.
تلفن دانشکده : 36255777 – 36252744  داخلی : 117
پذیرش همه روزه از ساعت ۸ صبح تا 15:30  با مراجعه حضوری انجام می گیرد.